Magyarországi Kárpát Egyesület

Történetünk

Kárpáti lapok

Dokumentumok

Az 1873-ban alapított Magyarországi Kárpát Egyesület (MKE) az ország első, a világ hetedik turistaklubja. Rövid időn belül országos jelentőségű szervezetté vált. Számos turistaházat, létesítményt építtetett, utakat hozott létre, megalapította a tátrai nyaralótelepeket, vezető szerepe volt a Tátra feltárásában. A turistatársaságok, klubok és egyesületek a XIX. század második felében kezdtek megalakulni és működni a polgárosodott Nyugat-Európában. A városlakó, jómódú polgár, az ún. “úri” vagy “művelt középosztály” – élén az értelmiségiekkel és az arisztokratákkal – tette a természetjárást szervezett sporttá. Ebben élenjáró szerepe volt a Kárpát Egyesületnek, Budapesti Osztálya kiválásával 1891-ben megalakult a második legnagyobb turistaegyesület (Magyar Turista Egyesület), majd az MKE mintájára Erdélyben az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE), és sorra kisebb turistaegyesületek.  Az MKE-t 1945 után a kommunisták feloszlatták, vagyonát államosították. 1992-ben alakulhatott újjá, működési területe országos, közhasznú sportszervezetként igyekszik dicső hagyományaira épülni.

Elnökség

ElnökWehner Géza